Kręgarstwo, czyli medycyna chiropraktyczna

Pod trudnym i mało mówiącym terminem „medycyna chiropraktyczna” ukrywa się bardzo dobrze znane i popularne kręgarstwo. Medycyna ta ma swą specyfikę, zaś jej uwaga skupiona jest na kręgosłupie, układzie mięśniowo – szkieletowym oraz centralnym układzie nerwowym. Kręgarstwo nie jest żadną nowinką medyczną, wręcz przeciwnie. Już w starożytnej Grecji ten rodzaj medycyny alternatywnej cieszył się dużym uznaniem, zaś jednym z najbardziej znanych antycznych lekarzy korzystających z tej metody był Hipokrates. Współczesny charakter kręgarstwa zaczął kształtować się jednak dopiero pod koniec XIX stulecia, kiedy to młody student anatomii, Daniel David Palmer zainteresował się wpływem problemów z kręgosłupem na inne narządy wewnętrzne. To dzięki niemu wiadomo dziś powszechnie, że prawidłowo „ustawiony” kręgosłup zapewnia lepszą pracę innych narządów, zaś wszelkie nieprawidłowości mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie.

Specjaliści zajmujący się kręgarstwem są szczególnie pomocni przy problemach związanych z bólem krzyża, kontuzjami oraz innymi dolegliwościami związanymi z narządami ruchu. Jednak dzięki kręgarzowi można zwalczyć wiele innych problemów ze zdrowiem. Medycyna chiropraktyczna sprawdza się w przypadku niektórych chorobach związanych z pracą narządów wewnętrznych oraz w przypadku migrenowych bólów głowy. Astma oraz alergie to kolejne dolegliwości, których skutki można ograniczyć dzięki pomocy kręgarza.

Podstawowym założeniem, na którym opiera się kręgarstwo, dotyczy ogromnej roli układu nerwowego na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego. Dzięki specjalistycznej wiedzy kręgarz może usunąć te czynniki, które zaburzają prawidłowy tryb funkcjonowania organizmu i tym samym poprawić stan zdrowia swych pacjentów.

Podstawą tej terapii staje się nastawienie kręgów w prawidłowy sposób. W tym celu wykonywane są zabiegi ręcznie „prostujące” ciało, zaś ich uzupełnieniem bardzo często są specjalnie dobrane ćwiczenia oraz programy relaksacyjne. Kręgarze zwracają również baczną uwagę na styl życia (a przede wszystkim na nawyki żywieniowe) swych pacjentów. Znani są i tacy kręgarze, którzy swą działalność rozszerzają o ziołolecznictwo oraz homeopatię.


Photo: Michael Dorausch / flickr.com/photos/chiropractic/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *