Profilaktyka – dlaczego warto o niej pamiętać?

Każdy z nas chce się cieszyć zdrowiem, a ewentualne choroby zwalczać szybko i skutecznie. Nie możemy jednak zapominać, że we współczesnym świecie czeka na nas wiele zagrożeń, które mogą nam utrudnić prowadzenie codziennej walki o zdrowie. Stres, hałas, zanieczyszczone środowisko oraz szkodliwe substancje, które tak często trafiają do produktów spożywczych – to tylko wybrane zagrożenia czyhające dziś na człowieka. Nawet w chwili, gdy staramy się przestrzegać podstawowych zasad zdrowego stylu życia, coraz liczniejsze choroby cywilizacyjne mogą i dla nas stać się zagrożeniem. Czy możemy z nimi walczyć? Tak, a jednym z najważniejszych narzędzi w tej walce może się okazać profilaktyka.

Na czym polega profilaktyka?
Profilaktyka to nic innego, jak świadome podejmowanie działań mających na celu eliminację tych czynników, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Działania profilaktyczne to m. in. troska o wybieranie wartościowych i naturalnych produktów spożywczych, rezygnacja z palenia papierosów oraz systematyczne ćwiczenia. Działania takie oznaczają też częstsze wizyty u lekarza – nawet w chwili, gdy teoretycznie nic nam nie dolega. Badania profilaktyczne mają przecież na celu nie tyle określenie, skąd biorą się przykre dolegliwości, co wykrycie zagrożenia w chwili, gdy choroba nie daje jeszcze objawów. Regularnie wykonywane badania profilaktyczne są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą unikać groźnych chorób oraz długich, skomplikowanych terapii. W większości przypadków wczesne wykrycie problemu sprawia, że choroby można się pozbyć jeszcze przed jej najmocniejszym uderzeniem. Dla pacjenta oznacza to mniej zmartwień, mniej bólu oraz strachu, a przede wszystkim krótszą terapię, dzięki której szybko będzie mógł wrócić do normalnego życia.

Wykonanie w porę odpowiednich badań oraz unikanie tych czynników, które mogą stać się początkiem problemów ze zdrowiem – oto podstawowe zasady, na jakich opiera się profilaktyka. Jeśli będziemy o niej pamiętać, znacznie zwiększymy swe szanse na realizację marzeń o długim, zdrowym i szczęśliwym życiu.


Photo: GotCredit / flickr.com/photos/jakerust/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *